SSL Certificate

St. Paul's Plus

Six weeks to Pre-K (Age 5). Full and Part-Time Early Childhood Educational Programs for Children.

Visit Website

St. Paul's School for Girls

 Grades K - 12. Coeducational Lower School, Grades K - 4 and All-Boys Middle and Upper Schools, Grades 5 - 12. Want more information?

You Are Here

St. Paul's

Grades 5-12. All-Girls Middle and Upper School.

Visit Website
Community Login

Request Information

Distinguished Alumnus Awards

2018 - John S. Morton III '68
2017 - Cliff Low '65
2016 - Joseph L. Carter, Jr '58 (Posthumous) and Bill Childs '70 
2015 - Wick Sollers '73
2014 - Von Millard ' 59
2013- Richard Moore '53
2012 - John Boyce '62
2011 - H. James Smith '72
2010 - Brien Haigley '55
2009 - Dave Fisher ' 61
2007 - Winnie Blenckstone '62
2006 - Larry Chambers '55
2006 - Gillis Green '81
2005 - Skip Darrell '60
2004 - Neale Smith '58 
2003 - Stewart Shettle '79
2003 - George Mitchell '44
2002 - Phil Bundy '85
2001 - Henry Stansbury '57 
2000 - Carey Deeley '69
1999 - Les Matthews '69
1998 - Punch Peterson '57
1997 - Kim Strutt '67
1994 - Bill Chambers '72 
1992 - George O'Connell '35
1990 - Speedy Mead '21
1988 - Jim Price '42

Bedford Chapin ' 42
M. Beach Schultz '42
Bill Clements '46
Dutch Hall '50

Outanding Alumnus Awards

2018 - Warren Powell ’73
2017 - Glenn Yarbrough '48 (Posthumous)
2017 - Derrell Bradford '92
2016 - Ken Keverian '75
2015 - David Hein '72 
2014 - Chad Curlett '89
2013 - Guy McKhann '80
2012 - R. Frank Collins '47
2011 - Braxton Mitchell '74
2010- Steve Stenerson '78
2009 - Skip Flanagan '63
2008 - Tom Maddux '78
2007 - Bill Owen '72
2006 - George Trautman '51
2005 - Mark Pellington '80
2004 - Ernie Betz '54
2003 - Gordy Jones '48
2002 - John Pforr '56
2000 - Kirk Unruh '66
1986 - Jim Grieves '51
1981 - Jim Cantler '43
1980 - Jim Fenhagen '47
1979 - Edgar Boyd '36
1972 - Jim Price '42
1972 - Bill Sheridan '35
1970- Ray Greene '41
1970 - Austin Marshall '39 
1964 - Don McDorman '33
1958 - Allen Russell '31
1952 - Pic Fuller '39
1951 - Johnny Mead '18
1950 - A. Aubrey '21
1943 - Frank "Speedy" Meade '21
Earl "Jim" Lewis '54 

Distinguished Young Alumnus Awards

2018 -  CJ Ilardo '03
2017 - Walter R. Hill '02
2016 - Andrew Farrand '03
2015 - Jason Caldwell '05
2014 - Marshall Klein '99
2013 - John Steele '03 
2012 - Morey Mossovitz '04
2011 - Hayward Howard ''02
2010 - Mark Parker '00
2009 - Ted Martin '99
2008 - Rob Paymer '98
2007 - Kris Labadie '97
2006 - Todd Brooks '99 
2005 - Jon Berrier '00
2004 - Jason Robertson '00
2003 - Ryan Woods '94
2002 - Chris Berrier '96

Honorary Alumnus Awards

2018- Michal Makarovich
2018 - William H. Smith
2017 - Lee Mueller
2016 - John Talbot Ordeman
2015 - Margot Reiling 
2013 - Larry Smith
2012 - Howard Schindler
2009 - Kirk Evans
2005 - Frank Strasburger
2003 - Jamie Andrew
2002 - Bob Hallett
2001 - Tom Longstreth
1996 - Mike Rentko
1992 - Mitch Tullai
1970 - Louis D. Clark


Nominate a fellow Crusader for an Alumni Award

Alumni Awards

Please contact the alumni office if you wish to nominate a candidate as an Honorary Alumnus.

Athletic Hall of Fame

 

St. Paul’s School
11152 Falls Road 
P.O. Box 8100 
Brooklandville, Maryland 21022
TEL. 410.825.4400
powered by finalsite